ZDRAVO SJEDENJE – dugotrajno sjedenje, cirkulacija i metabolizam
Zdravo sjedenje ne postoji! Ha, jesam li vas iznenadila ovom izjavom?!
Htjeli mi to priznati ili ne, slagali se s time ili ne, ali to je tako. Naše tijelo je stvoreno za pokret!
U pokretu su aktivni svi mišići, pri sjedenju oni odmaraju, a pri dugotrajnom sjedenju, kojem smo svi izloženi, mišići atrofiraju.
Profesionalne bolesti
Nastale su ponavljajućim pokretima i prekomjernom uporabom pojedinih mišića. Suvremeno vrijeme, koje zahtijeva sve više dugotrajno sjedenje na poslu, često bez mogućnosti ustajanja, također se ubraja među profesionalne bolesti.
Pri dugotrajnom sjedenju aktivna uporaba mišića izostaje i s vremenom mišići atrofiraju.Cirkulacija je usporena, pa hranjive tvari i kisik teže dolaze do stanica, što rezultira usporavanjem metabolizma.
Zato se ženama najprije počinju stvarati naslage u predjelu struka, a na bedrima se pojavljuje celulit. Dok muškarci (posebno vozači) iz istog razloga imaju problema s hemoroidima.
Negativni učinci dugotrajnog sjedenja
Studije pokazuju da sjedilački način života može biti vrlo opasan te povezuju dugotrajno sjedenje s većim rizikom od obolijevanja od raka želuca, maternice i pluća. Sjedenje je povezano s cijelim nizom metaboličkih i hormonskih promjena u tijelu koje stvaraju pogodne uvjete za razvoj bolesti.
Neovisno o tome koliko kilograma imamo ili pušimo li, sam položaj u kojem najčešće sjedimo – zavaljeni u stolac – s vremenom dovodi do atrofije leđnih mišića. Oslabljeni leđni mišići više ne pružaju dovoljnu potporu kralježnici, što uzrokuje zakrivljenje kralježnice i pogrbljeno držanje. To dodatno vrši pritisak na unutarnje organe, posebno probavni sustav, koji zbog toga usporava svoj rad i dovodi do problema koje smo svi barem jednom iskusili – nadutosti, zatvora i žgaravice.
Dugotrajno sjedenje slabi i mišiće nogu te usporava protok krvi, što može uzrokovati stvaranje ugrušaka. Pokušajte ustajati svakih 30 minuta – dok razgovarate na telefon ili razmišljate, prošećite nekoliko koraka po uredu ili barem češće mijenjajte položaj sjedenja. Istezanjem omogućavate bolji protok krvi i dostavu kisika u organe i ostale stanice tijela.
Kako ublažiti negativne posljedice sjedenja?
Kako u današnje vrijeme sve više poslova zahtijeva dugotrajno sjedenje, ono neminovno utječe na naše zdravlje i kvalitetu života. Stoga je važno prilagoditi mjesto rada i/ili učenja sebi, a ne obrnuto.
To znači:
✔️ smanjiti pritisak na sjedne kosti,
✔️ povisiti mjesto sjedenja kako ne bi došlo do prekida cirkulacije,
✔️ poduprijeti leđa kako bi ostala uspravna i ne spuštati ramena prema naprijed.
Kako prilagoditi stolac ergonomskim potrebama tijela?
Lako!
Prima Vita podloge za sjedenje, modeli ORTO sand RELAX, COMFORT ili PROFI, pretvaraju svaki stolac u ergonomsko mjesto za sjedenje!
Mogu se koristiti na uredskim, običnim drvenim (školskim) ili čak blagovaonskim stolcima, u automobilu, na putovanju autobusom ili avionom. Također su prikladne za predavanja, klupe u parkovima i stadione.
U svim uvjetima, Prima Vita sjedalice smanjuju pritisak na sjedne kosti, lumbalni (polu)valjci podupiru leđa, pružaju ugodu i olakšavaju dugotrajno sjedenje.
Osim toga, imaju posebne prednosti za žene – smanjuju menstrualne bolove, olakšavaju sjedenje trudnicama i rodiljama te pomažu u sprječavanju stvaranja celulita.
Također olakšavaju sjedenje osobama s problemima hemoroida te sprječavaju njihov nastanak. Ova je značajka posebno važna vozačima na dugim relacijama, koji često ne mogu ustati kada požele.
Istražite podloge za sjedenje i odaberite sukladno vašim potrebama!